FlightRADAR
flight.jpg
TŁUMACZ
LITURGIA
GALERIA FOTO

Kartka z kalendarza
POGODA

 

WSKAZANIA PASTERSKIE
DOTYCZĄCE PRZEPISÓW POKUTNYCH
W ZWIĄZKU Z WIELKIM POSTEM 2017

„Pokutujcie więc i nawróćcie się, aby grzechy wasze zostały zgładzone, aby nadeszły od Pana dni ochłody, aby też posłał wam zapowiedzianego Mesjasza, Jezusa, którego niebo musi zatrzymać aż do czasu odnowienia wszystkich rzeczy” (Dz 3,19-21). Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, na podstawie prawa Bożego zobowiązani są czynić pokutę. Żeby jednak – przez wspólne zachowanie pokuty – złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, podczas których wierni powinni przeznaczać więcej czasu na modlitwę, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość (por. kan. 1249 KPK). Dniami pokuty w Kościele powszechnym są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu (por. kan. 1250 KPK). 
 Mając na uwadze powyższe normy, polecam, aby w Archidiecezji Poznańskiej przestrzegano następujących zasad: 

I PRZEPISY POSTNE 
A. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły 
Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w następujące dni: 
we wszystkie piątki całego roku, 
w Środę Popielcową. 
Równocześnie – ze względu na tradycję tego dnia w Polsce – zachęcam wiernych do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w Wigilię Bożego Narodzenia. 
Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi, w piątek przypada uroczystość. 

Wierni, którzy ukończyli 18. rok życia, aż do rozpoczęcia 60. roku życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w następujące dni: 
w Środę Popielcową, 
w Wielki Piątek. 
Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia. 

Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru pokarmów i muszą spożywać to, co zostanie im podane, mogą korzystać z dyspensy od obowiązku wstrzymania się od potraw mięsnych w piątki całego roku. Taka dyspensa nie istnieje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. 
Niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek zakłada jednak podjęcie innych form pokuty, takich jak: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, wierniejsze spełnianie obowiązków. 

4. Dla słusznej przyczyny proboszcz może udzielić w pojedynczym przypadku 
– poszczególnym wiernym, poszczególnym rodzinom lub wspólnotom wiernych – dyspensy od wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, z wyjątkiem: 
Środy Popielcowej, 
Wielkiego Piątku. 
Proboszcz winien jednak nałożyć na korzystających z dyspensy obowiązek modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz złożenia ofiary do skarbony z napisem „Jałmużna postna”, względnie częstszego spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. 

Z dyspensy udzielonej przez jakiegokolwiek proboszcza Archidiecezji Poznańskiej mogą korzystać wierni Archidiecezji Poznańskiej wszędzie, gdziekolwiek się znajdują, a także wszyscy inni wierni przebywający na terenie Archidiecezji Poznańskiej. 

Tej samej władzy dyspensowania udzielam wszystkim kapłanom podczas pełnienia posługi duszpasterskiej na cmentarzach komunalnych Poznań-Junikowo i Poznań-Miłostowo, a także spowiednikom przy sprawowaniu Sakramentu Pokuty. 

Prośbę o dyspensę – w formie pisemnej – można także kierować do Kurii Metropolitalnej. 
Przed posiłkiem należy poinformować zainteresowanych o udzielonej dyspensie. 

B. Powstrzymywanie się od zabaw 
Powstrzymywanie się od zabaw sprzyja opanowaniu instynktów i wolności serca (zob. KKK 2043). Obowiązuje we wszystkie dni Wielkiego Postu. 

CZAS KOMUNII ŚW. WIELKANOCNEJ 
Czas Komunii wielkanocnej, obejmuje okres od Środy Popielcowej, tj. od dnia 1 marca 2017 r. do Niedzieli Najświętszej Trójcy, tj. do dnia 11 czerwca 2017 r. Przyjęcie Komunii św. z okazji Wielkanocy w naznaczonym terminie należy do podstawowych obowiązków katolika. 
 Zachęcam gorąco Archidiecezjan, aby z żywą wiarą i żarliwą skruchą przystąpili do Sakramentu Pojednania i duchowo odnowieni przyjęli Chrystusa w Komunii św. 

DANINA DIECEZJALNA 

Każdy wierny – w miarę swoich możliwości – zobowiązany jest do troski o potrzeby wspólnoty Kościoła. Jedną z form tej troski jest danina diecezjalna, składana w okresie Wielkiego Postu na potrzeby naszej Archidiecezji. Fundusze z daniny diecezjalnej przeznaczane są na działalność charytatywną prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, na potrzeby Arcybiskupiego Seminarium Duchownego oraz na funkcjonowanie instytucji centralnych Archidiecezji. 
Serdecznie dziękuję za zrozumienie tych potrzeb i za składane ofiary. 


Poznań, dnia 17 lutego 2017 roku 


+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański


 

 

 

Ogłoszenia duszpasterskie

7 niedziela zwykła

19 II 2017 r


  1. Msze św w tygodniu o godz 18.00. Spowiedź przed pierwsza Msza św. Biuro parafialne czynne bezpośrednio po Mszy wieczornej

  1. W zeszłą niedzielę podczas składki na remonty zebraliśmy w Rosku sumę 1310 zł i 134,30 w Białej. Serdeczne Bóg zapłać§

  2. Od najbliższej soboty rozpoczniemy nasze parafialne przygotowanie do Wielkiego Postu i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przez parafialne rekolekcje. Wygłosi je O. Janusz Napierała Oblat Misjonarz Maryi Niepokalanej. W sobotę i niedziele Msze św z nauką, od poniedziałku do środy Msze św z naukami o godz 9.00 i 18.00. Wieczorem nauka stanowa: I tak w sobotę zapraszam młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i młodzież ponadgimnazjalną, w poniedziałek zapraszam wszystkie kobiety, zarówno panny jak i zamężne oraz wdowy, na wtorek zapraszam na naukę stanową wszystkich mężczyzn z naszej parafii. Serdecznie wszystkich zapraszam i zachęcam do udziału w rekolekcjach. Składki zbierane w czasie Mszy św będą wyrazem naszej wdzięczności za wygłoszone rekolekcje – polecam je Waszej ofiarności.

  3. Po raz kolejny zachęcam do włączenia się w dzieło pomocy misjom w akcji „Opatrunek na ratunek”. Do wystawionego pojemnika w kościele i w aptece, można składać wszelkie środki opatrunkowe, plastry, bandaże, gazy, rękawiczki jednorazowe a nawet igły i strzykawki. Akcja trwa do końca marca potem zebrane dary zostaną wysłane do Afryki Z góry dziękuję za włączenie się w akcję pomocy misjom

  4. Serdecznie dziękuje za posprzątanie kościoła. Na kolejne zapraszam państwa: Jarosz, Jur, Forbrich, Wika

  5. Planujemy parafialną pielgrzymkę do Częstochowy w dniach 27 – 28 czerwca. Zapisy i wpłata u Pani Stadnik

    Można zapisywać się na pielgrzymkę do Medjugorie i Chorwacji która odbędzie się w terminie 24 VI – 4 VII, cena 2050 zł i 100 €. Więcej informacji i zapisy w zakrystii

     Spotkanie udających się na pielgrzymkę do Grecji w niedzielę 26 II po Mszy       o godz 11.00 w Gulczu


ks Grzegorz Baranowski

proboszcz 

 


 


Plan pielgrzymki do Medjugorie1 dzień (24.06, sobota):

Wyjazd o godz. 22.00 dnia 24.06.2017. Przejazd nocny do Chorwacji.


2 dzień (25.06, niedziela): MARIJA BISTRICA

Przyjazd do Mariji Bistricy – najważniejszego chorwackiego sanktuarium maryjnego. Historia tego niezwykłego miejsca sięga XV wieku. Prawdopodobnie właśnie z tego okresu pochodzi czczona tu do dziś niezwykła figura Czarnej Madonny, wyrzeźbiona przez nieznanego artystę ludowego. Obiadokolacja i nocleg w miejscowości Marija Bistrica (bardzo dobry hotel).


3 dzień (26.06, poniedziałek): JEZIORA PLITWICKIE – MEDJUGORIE

Śniadanie. Wyjazd do Parku Narodowego Chorwacji – Plitwickie Jeziora – zwiedzanie, następnie przejazd na nocleg nad morze. Obiadokolacja i nocleg.


4 dzień (27.06, wtorek): MEDJUGORIE

Zwiedzanie Medjugorie, Kościół, wizyta w domu wspólnoty Cenacolo (Wieczernik) siostry Elwiry Petrozzi. Droga Krzyżowa. Wejście na górę Podbrdo – Górę Objawień z Modlitwą różańcową. Obiadokolacja i nocleg.


5 dzień (28.06, środa): MEDJUGORIE – WODOSPADY KRAVICA

Śniadanie, przejazd na wodospady Kravica, czas na kąpiele. Popołudniu powrót do Medjugorie. Obiadokolacja i nocleg.


6 dzień (29.06, czwartek): DUBROWNIK

Śniadanie. Wyjazd do Dubrownika – Perełki Adriatyku, zwiedzanie Starego Miasta z wysokimi murami obronnymi, Twierdzą Lovrijenac, ulicą Stradun, Pałacem Rektorów, Kościołem św. Błażeja, Kolumną Orlando, wieża zegarową, spacer wzdłuż murów miejskich. Krótka wycieczka łódką podczas której zobaczymy Dubrownik od strony morza. Powrót. Obiadokolacja i nocleg.


7 dzień (30.06, piątek): MOSTAR – BLAGAJ – POčITELJ

Śniadanie. Wyjazd do Mostaru, zwiedzanie: Stary Most na rzece Neretva wraz z otaczającą go starówką pełną uroczych kawiarni, gwarnych kramów,

W Blagaj między skałami, znajdziemy XVI-wieczną tekiję, czyli klasztor derwiszów, należących do muzułmańskich bractw religijnych. Kiedyś miejsce służyło celom mieszkalnym i modlitewnym, dziś możemy pochodzić po salach wyłożonych kolorowymi dywanami i podziwiać piękne klify i źródło rzeki Buna, która wypływa spod 200 m klifu.

Počitelj – średniowieczne miasteczko położone na stromym zboczu możliwość wejścia na wysoko położoną wieżę, skąd będziemy mieli piękny widok na miasto i dolinę Neretwy.Obiadokolacja i nocleg.


8 dzień (1.07, sobota): MAKARSKA – FISCH PIKNIK

Śniadanie. Wczesny wyjazd na Riwierę Makarską. Rejs statkiem. Kąpiele morskie i słoneczne na pięknej plaży. W trakcie rejsu „Fish Piknic” pieczona ryba, kawa, wino, rakija, świetna zabawa. Obiadokolacja i nocleg.


9 dzień (2.07, niedziela): SPLIT

Zwiedzanie urokliwego Splitu. Plażowanie. Obiadokolacja i nocleg.


10 dzień (3.07, poniedziałek): TROGIR

Zwiedzanie urokliwego Trogiru. Przejazd na obiadokolację i nocleg na północ Chorwacji. Obiadokolacja i nocleg.


11 dzień (4.07, wtorek):

Wyjazd do Polski. Powrót na miejsce zbiórki koło północy.


Cena 2050zł + 100 € zawiera:

Transport autokarem klasy LUX (ciepłe napoje dostępne za złotówki u kierowców),

9 noclegów w pensjonatach, hotelach klasy turystycznej pokoje 2-3 osobowe z łazienkami,

Wyżywienie: 9 śniadań i obiadokolacji,

Ubezpieczenie KL, NNW,

Opiekę pilota, miejscowych przewodników, wjazdy do miast, parkingi,

Bilety wstępu: Jeziora Plitwickie, Wodospady Kravica, Tekija w Blagaj, Fish Piknic, rejs statkiem wokół Dubrownika, Identyfikator pielgrzyma, Krótki informator turystyczny z programem.

Cena nie zawiera

Napojów do obiadokolacji w hotelach.

 

 

 

 

Darowizna na cele kultu religijnego


Przekazując darowiznę na cele kultu religijnego oraz na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2003 r., nr 96, poz. 873, z późn. zm.), można skorzystać z odliczeń od dochodu, w szczególności na podstawie art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r., nr 14, poz. 176, z późn. zm.) podczas składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu za dany rok podatkowy. Dalsze informacje na temat odliczenia znaleźć można na stronie ministerstwa finansów.
Łączna kwota odliczeń z tytułów określonych w art. 26, ust. 1, pkt 9 ustawy nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6% dochodu. Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny pieniężnej jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Dowodów tych nie należy dołączać do zeznania (PIT/O), należy je jednak przechowywać do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Na przekazie bankowym należy umieścić swoje dane (imię, nazwisko, adres) oraz dane parafii:
      Parafia pw Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rosku, ul. Powstańców Wlkp 17, 64-730 Wieleń
Przelew z darowizną warto też opisać „darowizna na cele kultu religijnego”. 

Sprzątanie kościoła w Rosku

 

18 luty 2017

Kryger

Stochaj

Gogołek

Stochaj

25 luty

Jarosz

Jur

Forbrich

Wika

4 marca

Rembarz

Mula

Helak

Helak

11 marca

Szukalscy

Skwierczyńscy

Skwierczyńscy

Winieccy

18 marca

Dobiegała

Helak

Pilawscy

Dziaduch

25 marca

Stochaj

Wika

Wieczorek

Czekała

1 kwietnia

Wyrowscy

Turek

Waśko

Józefiak


8 kwietnia

Jerzy

Jerzy

Kemnic

Kemnic

Kemnic

15 kwietnia

Tuta

Tuta

Gogołek

Miśkowscy


22 kwietnia

Mądrawscy

Krepuła

Bułygo

Słabig

29 kwietnia

Rodzice dzieci I Komunijnych


6 maja

Kryger

Radziejewska

Wylegała

Wylegała

13 maja

Bak

Dratwia

Dratwia

Opas

Opas............................................................

3 czerwca

Skrzypska

Skrzypscy

Grochowscy

Kryger

20 maja

Fręśko

Mielcarz

Sotek

Kupis

Kawlewscy..................................................

10 czerwca

Nawrot

Gapscy

Wyrowski

Szukała

27 maja

Sikora

Włodarek

Skrzypscy

Stochaj

 

 

 

..............................................

17 czerwca

Naplocha

Klessa

Graś Anna

Mąka

24 czerwca

Szmed

Graś

Graś

Sowa

1 lipca

Buśko

Krygowscy

Stróżyńscy

Waśko

8 lipca

Marcinkowscy

Jaskulscy

Łusiewicz

Wiertlewska

15 lipca

Kryger

Fręśko

Nawrot

Parthun

22 lipca

Oleszak

Oleszak

Michalak

Madaj

29 lipca

Kijek

Urban

Winkel

Winkel

5 sierpnia

Kryger

Rychlewscy

Kramerek

Soszyńscy

12 sierpnia

Ławida

Dębowscy

Dębowscy

19 sierpnia

Kordy

26 sierpnia

Fręśko

Grochowscy

Surma

Mielcarz

2 września

Matusz

Mądrawscy

Piekarscy

Baron

9 września

Nowakowscy

Stróżyńscy

Miechowieccy

Miechowieccy

16 września

Dębny

Miechowieccy

Norkowscy

Krystek

23 września

Kłygo

Kłygo

Pikula

Przylepa

30 września

 
  Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Rosku